Poznáte strom, ktorý potrebuje pozornosť či starostlivosť? Nominujte ho do ankety Strom roka 2024!


Okrem toho, že anketa Strom roka zviditeľňuje staré, vzácne a ohrozené stromy prostredníctvom ich výnimočných príbehov, prispieva aj k ich odbornému ošetreniu a v mnohých prípadoch i k záchrane. Verejnosť má stále možnosť nominovať svojho obľúbenca do 22. ročníka súťaže tých najvýnimočnejších stromov zo Slovenska.

Príbehy, ktoré rozpovedajú stromy, sú i príbehmi nás ľudí. Častokrát práve vďaka nominácii do ankety sa stromu dostalo dostatočnej pozornosti a to najmä odborníkov, ktorí mu pomohli doslova v poslednej chvíli,“ hovorí Martina Hromadová. Nomináciu môže zaslať ktokoľvek do 25. apríla a všetky informácie sú zverejnené na stránke www.stromroka.sk.

 Zachránené stromy

V rámci ankety získajú odborný dohľad arboristov stromy, ktoré sa umiestnia na prvých troch miestach v hlasovaní. Pozornosti sa však dostane aj ďalším: „V rámci ankety Strom roka každý rok vyberáme spomedzi nominovaných stromov aj také, ktoré sa nedostanú do finálovej dvanástky, no o to viac potrebujú pomoc odborníka. Arboristi z ISA Slovensko jeden taký strom ošetrovali aj túto jar, išlo o starú čerešňu nominovanú v roku 2023, ktorá rastie na Látkach, a je, žiaľ, vo veľmi zlom stave,“ približuje Hromadová. Poslaním ankety je zviditeľňovať staré stromy a približovať ich význam pre krajinu verejnosti. Takým bol aj príbeh Dračieho duba z Lozorna, ktorý získal pozornosť práve v čase, keď to najviac potreboval. Doteraz sa vďaka ankete podarilo ošetriť viac než 50 stromov v rámci celého Slovenska.

Ako strom do ankety prihlásiť?

Prihlasovanie stromov do ankety prebieha elektronicky, prostredníctvom online formulára. Nominácia je jednoduchá, je potrebné uviesť základné informácie o strome – jeho druh, približnú  výšku, lokalitu kde rastie a aspoň orientačný vek. Porote pri rozhodovaní určite pomôžu pútavé fotografie, no to najdôležitejšie, čo hľadáme, je príbeh stromu. Opäť hľadáme stromy, ktoré nás zaujmú svojou výnimočnosťou, nezlomnosťou či spojením s ľudskými príbehmi,“ uzatvára Hromadová. Do finále postúpi 12 stromov, o ktorých rozhodne verejnosť v hlasovaní počas leta. Prvé tri stromy získajú profesionálnu starostlivosť a víťaz navyše postupuje do európskeho kola.

Anketu v roku 2024 podporujú Nadácia Slovenskej sporiteľne, ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už trinásty rok známy spevák Peter Lipa.

Všetky informácie o tom, ako nominovať strom nájdete na www.stromroka.sk alebo na Facebooku.

Kontakty:  Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica,

PR a komunikácia: Martina Hromadová, tel. 0908 371 289, hromadova@ekopolis.sk

Chystáte sa na jeseň sadiť stromy? Program Sadíme budúcnosť hľadá ďalšie projekty na podporu!


Chýbajú vo vašom okolí aleje, remízky či ovocný sad? Grantový program Sadíme budúcnosť opäť otvára možnosť pre dobrovoľníkov prihlásiť svoje nápady na výsadbu stromov v jesennej grantovej výzve! K iniciatíve Nadácie Ekopolis sa pridal nový partner Starbucks, ktorý chce pomôcť aktívnym komunitám prinavracať stromy do krajiny práve tam, kam prirodzene patria. Viac podrobností nájdete na www.sadimebuducnost.sk . 

Program Sadíme budúcnosť podporuje snahu neziskových organizácií, komunít i jednotlivcov pri zmysluplných výsadbách drevín a zelene v otvorenej krajine či sídelnom prostredí, ktoré sú najviac poznačené ľudskou činnosťou. Tento rok sa už podarilo podporiť 11 projektov v jarnej grantovej výzve sumou 27 800 eur. „Stromy sú najlepšou klimatizáciou pre prehriate mestá, poskytujú tieň a vlahu. Do krajiny vracajú život a zadržiavajú v nej cennú vodu. Poskytujú množstvo ďalších výhod a preto ich chceme vrátiť tam, kde je to najviac potrebné. V programe Sadíme budúcnosť budeme v ďalšej otvorenej grantovej výzve prepájať všetkých, ktorí chcú na Slovensku sadiť stromy, a odborne im pomáhať. Predpokladáme, že v jesennej výzve podporíme približne ďalších 20 projektov v rámci celého Slovenska sumou viac než 50 tisíc eur,“ hovorí Martina Hromadová, programová manažérka Sadíme budúcnosť z Nadácie Ekopolis. Aktuálna výzva je otvorená do 7. júna 2024 do 16:00, pričom všetky jej podrobnosti sú zverejnené v dokumente Propozície, dostupné online.

Do jesennej výzvy s novým partnerom

Do jesennej grantovej výzvy sa rozhodol zapojiť aj ďalší veľký hráč, známa značka Starbucks a to sumou viac než 39 tisíc eur, ktoré poputujú na výsadbové projekty v konkrétnych lokalitách.

Spolupráca s Nadáciou Ekopolis v rámci grantového programu Sadíme budúcnosť je pre nás ďalším krokom, ako prispieť k udržateľnej budúcnosti a podporiť komunity v okolí našich kaviarní. Verím, že aj vďaka podpore značky Starbucks bude Slovensko o kúsok zelenšie a tešíme sa na stretnutie s našimi zákazníkmi pri výsadbe stromov na jeseň tohto roka” hovorí Grzegorz Kazmierczak, regionálny riaditeľ Starbucks pre Českú republiku a Slovensko.

Nadácia Ekopolis ako organizátor iniciatívy Sadíme budúcnosť vďačí za podporu generálnemu partnerovi GLS General Logistics Systems Slovakia s.r.o, partnerom iniciatívy Nadácii Slovenskej sportieľne a SLOVNAFT, a.s., ale aj ďalším finančným partnerom výsadieb: spoločnosti Kaufland a firme CMS, ktorí v roku 2024 podporili zmysluplné a užitočné aktivity lokálnych združení či obcí, ktorým záleží na budúcnosti a kvalite životného prostredia.

Viac informácií a kontakt pre média: Martina Hromadová, PR manažérka Nadácie Ekopolis, hromadova@ekopolis.sk, +421 908 371 289

 

 

Ďalší strom sa dočkal odborného ošetrenia


V rámci ankety Strom roka každý rok vyberáme spomedzi nominovaných stromov aj také, ktoré sa nedostanú do finálovej dvanástky, no o to viac potrebujú pomoc odborníka. Práve včera arboristi z ISA Slovensko jeden taký strom ošetrovali. Išlo o starú čerešňu nominovanú v roku 2023, ktorá rastie na Látkach.

„Čeresna je, žial, v žalostnom stave. Je však obrovská a naozaj krásna… Má však vážne narušenú stabilitu – je to dvojkmeň s prasknutým tlakovým rozkonárením a viacerými inými poraneniami na kostrových konároch. Odborníci arboristi sa snažili okrem základného ošetrenia zdravotným rezom skúsiť aspoň lokálnu redukciu na stabilizovanie jedného z ramien, aby nedošlo k vylomeniu. Odporučili sme nominovateľom bezodkladne konať a investovať do statickej väzby.“

Ošetrovanie stromov nie je lacné a malo by sa nechávať na odborníka. Len tak môžeme starým stromom pomôcť. Aj tento rok v rámci ankety budeme stromy ošetrovať – nie len prvé tri víťazné, ale opäť vyberieme i zopár tých, ktoré to spomedzi nominovaných budú potrebovať najviac.

Nominujte svojho obľúbenca, ktorý to potrebuje do nového ročníka ankety Strom roka 2024  www.stromroka.sk 

Výročná správa Nadácie Ekopolis za rok 2023


30 ROKOV NADÁCIE EKOPOLIS. SPOLU PRE ĽUDÍ, PRÍRODU A BUDÚCNOSŤ

V Nadácii Ekopolis sme v máji 2023 oslávili výnimočné jubileum. Už 30 rokov vyt- várame priestor úsiliu chrániť životné prostredie a rastúcemu záujmu ľudí reálne pomôcť našej krajine. Tri dekády podporujeme projekty lokálnych komunít a dob- rovoľníkov naprieč Slovenskom. Od svojho vzniku sme podporili viac ako 3 867 pro- jektov mimovládnych organizácií, samospráv i občianskych iniciatív v sume viac ako 26,9 mil. eur.

Prostredníctvom grantových programov sa snažíme do spoločnosti priniesť nové nápady, inovatívne programy a predovšetkým lokálne riešenia environmentálnych problémov súčasnosti. Podporujeme aktivity mimovládnych neziskových organizá- cií v mestách a lokálnych komunitách na celom Slovensku. Skutočná hodnota a prí- nos týchto projektov pre ľudí a prostredie sú však nevyčísliteľné. Uplynulý rok nájdete zhrnutý v najnovšej Výročnej správe našej nadácie za rok 2023.

Prehľad Výročných správ nadácie

 

Svetový deň vody: Poľnohospodárskej pôde pomáha s vlahou projekt PRE JAČMEŇ


Pestovanie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku čelí posledné roky veľkým výzvam. Hlavnými dôvodmi sú zmena klímy a výkyvy počasia, ktoré túto plodinu vysoko citlivú na vlahu oberajú o kvalitu. Pri príležitosti Svetového dňa vody sa v Oponiciach neďaleko Nitry uskutočnila výsadba drevín v rámci projektu PRE JAČMEŇ, ktorý spája pivovarníkov, pestovateľov a odborníkov na agrolesníctvo s cieľom pomôcť tento negatívny trend zvrátiť. 

Výsadba 150 kusov sadeníc čerešní v Oponiciach, ktorá má podporiť zadržiavanie vody v poľnohospodárskej krajine, sa symbolicky viaže k Svetovému dňu vody. Je výsledkom spolupráce Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorý tieto pozemky obhospodaruje, pivovarníkov z Plzeňského Prazdroja Slovensko a odborníkov z Nadácie Ekopolis. Spoločne spojili sily a cez projekt PRE JAČMEŇ prinášajú konkrétne riešenia, ako podporiť udržateľné pestovanie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku. Projekt má cez princípy agrolesníctva a cielenú výsadbu drevín za cieľ zabrániť pôdnej erózii a odnosom jej najúrodnejších častíc, a zároveň zvýšiť jej schopnosť zadržiavať vodu. Zároveň takto prispieva k posilneniu biodiverzity a zmierňovaniu mikroklimatických extrémov.

Sladovnícky jačmeň s ohľadom na relatívne krátky vegetačný cyklus potrebuje dostatok vlahy primárne v jarnom období. Jej nedostatok sa prejaví slabou hustotou porastu, malou veľkosťou zŕn alebo vysokým obsahom dusíka. Naopak veľký objem zrážok na konci vegetačného obdobia sa môže prejaviť v podobe plesní a ďalších poškodení zŕn. „Dlhodobý trend osevných plôch sladovníckeho jačmeňa vôbec nie je pozitívny – ich rozsah klesá. Kým v roku 2012 predstavovala plocha s jarným sladovníckym jačmeňom takmer 70 tisíc hektárov, v minulom roku to bolo už len okolo 40 tisíc hektárov. Preto je potrebné adaptovať sa na nové klimatické podmienky. Keďže cieľom Plzeňského Prazdroja Slovensko je aj naďalej vyrábať všetok slad vo Veľkom Šariši zo slovenského jačmeňa, považujeme zachovanie tradície jeho pestovania na Slovensku za dôležité,“ zdôrazňuje Ivan Tučník zo spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko, pod ktorého projekt spadá.

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik s jedným z jeho stredísk v Oponiciach je pritom už šiestou lokalitou na Slovensku, ktorá sa prínosy projektu PRE JAČMEŇ rozhodla využiť. Lokalita je okrem miestneho kaštieľa známa aj pozostatkami výsadby čerešní zo začiatku 20. storočia. „Na výsadbu použijeme vysokokmenné stromy čerešní prevažne starých odrôd, na silne rastúcich podpníkoch, konkrétne čerešňu vtáčiu. Výsadba bude v podobe obnovených stromoradí lemujúcich poľnohospodárske komunikácie, ktoré využívame ako prístupové cesty k poliam a susedia priamo s obhospodarovanými parcelami. Stromy budú stabilizované dvoma kolmi a s pletivovou ochranou proti poškodeniu zverou,“ spresňuje Jakub Mankovecký, z Ústavu záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU.

Stromy pritom plnia v rámci vodozádržných opatrení hneď niekoľko funkcií. Zvyšujú schopnosť pôdy vsakovať vodu a spomaľujú jej odtok z krajiny. „Vďaka stromom zrážky nepadajú priamo na zem, stromy ich zachytávajú svojimi korunami. Pôda tak dostane vlahu, ale netrpí náporom extrémnych zrážok. Stromy zároveň zvyšujú jej odolnosť voči erózii a pomáhajú regulovať vodný režim v pôde. V horúcom období majú dreviny výrazný vplyv na mikroklímu svojho okolia, ktoré ochladzujú odparovaním vody – jeden dospelý strom  dokáže odpariť v priemere 100 litrov vody za deň. Navyše, opadom listov a svojimi koreňmi stromy obohacujú pôdu o výživné látky a organickú hmotu. Na to nadväzuje bohatší pôdny život a celkovo zdravšia pôda s lepšou štruktúrou, čo zabezpečuje, okrem iného, aj väčšiu schopnosť pôdy zadržiavať vodu,“ vysvetľuje prínos stromov Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Výsadba ovocných stromov v Oponiciach je tento rok prvou lokalitou, kde sa projekt PRE JAČMEŇ realizoval. V najbližšie dni bude nasledovať výsadba ďalších, takmer 200 drevín, v poľnohospodárskych družstvách Radošinka vo Veľkých Ripňanoch a Devio v Nových Sadoch, ktorú na jeseň neumožnilo počasie, neskôr počas roka pribudnú ďalšie tri. Celkovo sa do projektu od jeho spustenia v roku 2022 zapojilo deväť lokalít. Ich priama podpora pritom zahŕňa nielen nákup sadeníc stromov, oporných kolov, ochranného pletiva a ostatného pomocného materiálu potrebného k výsadbe, ale aj odborné poradenstvo pestovateľom a plánovanie výsadieb v spolupráci s Nadáciou Ekopolis a Národným lesníckym centrom.

Plzeňský Prazdroj si dlhodobo zakladá na kvalite surovín,  ktorých svoje pivo varí, a zároveň sa ich snaží nakupovať čo najbližšie k svojmu pivovaru. V roku 2023 nakúpil 100 % sladovníckeho jačmeňa od lokálnych dodávateľov, celkovo išlo o viac  ako 27 tisíc ton. Do roku 2030 má spoločnosť za cieľ nakupovať všetky poľnohospodárske suroviny od farmárov s udržateľným spôsobom produkcie.

Zaujímavosti o sladovníckom jačmeni a vode:

•    Suchom sú u nás najviac ohrozené oblasti na južnom Slovensku, vrátane Žitného ostrova. Patria medzi ne aj lokality, kde sa tradične pestuje sladovnícky jačmeň. Ten je jednou zo základných surovín pri výrobe piva.
•    Na 1 kilo  vypestovaného sladovníckeho jačmeňa sa priemerne spotrebuje 1200 – 1500  litrov vody, v závislosti od kvality pôdy, vonkajšej teploty, zrážok, či rýchlosti vetra.
•    Jedno steblo jačmeňa môže mať v priemere 26 využiteľných zŕn.
•    Na výrobu jedného pollitráku piva sa môže spotrebovať až 3000 zrniek sladu, čo je dohromady približne 95 gramov.
•    Stromy pomáhajú spomaľovať odtok vody v krajine vďaka koreňovým systémom, po ktorých voda stečie a vsiakne do väčších hĺbok.
•    Odolnosť pôdy voči dopadom klimatických extrémov pomáha zvýšiť aj návrat drobných krajinných prvkov do poľnohospodárskej krajiny v podobe medzí alebo stromoradí.

Hľadáme stromy s najsilnejšími príbehmi. Nominujte ich do ankety Strom roka 2024


Anketa Strom roka zviditeľňuje staré, vzácne a ohrozené stromy prostredníctvom ich výnimočných príbehov a prispieva k ich odbornému ošetreniu a záchrane. Od 25. marca sa opäť otvára možnosť nominovať svojho obľúbenca do ďalšieho ročníka súťaže tých najvýnimočnejších stromov zo Slovenska.

Príbehy, ktoré rozpovedajú stromy, sú i príbehmi nás ľudí a histórie miesta, kde rastú. Vďaka ankete chceme vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie a lásku k dedičstvu prírody. Stromy sú pre nás nenahraditeľnými spoločníkmi a je potrebné ich chrániť – to je úloha aj aktívnych jednotlivcov či komunít v každom kúte Slovenska, na ktorých nominácie teraz čakáme,“ hovorí Martina Hromadová. Nominácie môže zaslať ktokoľvek do 25. apríla.

Prihlasovanie stromov do ankety prebieha elektronicky, prostredníctvom online formulára. Nominácia je jednoduchá, je potrebné uviesť základné informácie o strome – jeho druh, približnú  výšku, lokalitu kde rastie a aspoň orientačný vek. Porote pri rozhodovaní určite pomôžu pútavé fotografie, no to najdôležitejšie, čo hľadáme, je príbeh stromu. Opäť hľadáme stromy, ktoré nás zaujmú svojou výnimočnosťou, nezlomnosťou či spojením s ľudskými príbehmi,“ dopĺňa Hromadová. Do finále postúpi 12 stromov, o ktorých rozhodne verejnosť v hlasovaní počas leta. Prvé tri stromy získajú profesionálnu starostlivosť a víťaz navyše postupuje do európskeho kola.

Anketu v roku 2024 podporujú Nadácia Slovenskej sporiteľne, ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už trinásty rok známy spevák Peter Lipa.

Všetky informácie o tom, ako nominovať strom nájdete na https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka alebo na Facebooku.

Kontakty:  Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica,

PR a komunikácia: Martina Hromadová, tel. 0908 371 289, hromadova@ekopolis.sk

Buk „Srdce záhrady“ si získal aj srdcia Európanov. Titul Európsky strom roka mieri do Poľska


V roku 2024 vyhráva súťaž Európsky strom roka poľský buk z regiónu Niemcza. Na druhom mieste sa umiestnil buk z Bayeux z Normandie vo Francúzsku. Čestné tretie miesto patrí Tisícročnému olivovníku z Lurasu z talianskej Sardínie. Reprezentant Slovenska, Pálffyovský dub spomienok z Malaciek skončil na štrnástej priečke. Celkovo sa do hlasovania počas februára zapojilo 174 223 milovníkov stromov naprieč Európou. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa konalo v Bruseli v stredu 20. marca na pôde Európskeho parlamentu.

Tohtoročné udeľovanie cien výnimočným stromom z Európy sa konalo v špeciálnych priestoroch – v amfiteátri Yehudi Menuhin v Európskom parlamente, kde je do konca týždňa aj výstava všetkých tohtoročných finalistov európskeho finále. Hoci prvé i druhé zverejnené výsledky počas hlasovania ukazovali na Buk lesný z Francúzska, ako na víťaza, s titulom Európsky strom roka nakoniec odchádza poľský buk. Slovenský strom, Dub letný z Malaciek tento rok nemal toľko šťastia a skončil na predposlednom mieste s viac ako 5 tisíc hlasmi.

Bez ohľadu na obsadenie dostal Pálffyovský dub spomienok jedinečnú možnosť rozpovedať svoj príbeh aj v ostatných krajinách Európy, čo je fantastické. Do pozornosti sa tak dostal nie len strom, ale aj mesto Malacky a s nimi i nádherný Zámocký park. A samozrejme sa Pálffyovský dub aj naďalej sa hrdí titulom Strom roka 2023, vďaka čomu už dostal plnohodnotné odborné ošetrenie a tento rok pribudne aj ekobariéra v jeho okolí,“ povedal Kamil Ftáčnik z Mestského úradu Malacky.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v Európskom parlamente 20. marca od 18:30 pod záštitou komisára Virginijusa Sinkevičiusa, europoslanca Luděka Niedermayera a europoslanca Michala Wiezika. Celý ceremoniál bol streamovaný a môžete si ho pozrieť v zázname na YouTube kanáli Environmental Partnership Association.

 

Európsky strom roka 2024 – celkové poradie

Poradie Meno Krajina Počet platných hlasov
1 Heart of Garden (Srdce záhrady) Poľsko 39,158
2 The Weeping Beech of Bayeux (Buk lesný z Bayeux) Francúzsko 24,807
3 The Thousand-year-old Olive Tree of Luras (Tisícročný olivovník z Lurasu) Taliansko 13,933
4 Camellia Portugalsko 13,508
5 Pear Tree in the Middle of a Field (Hruška v šírom poli) Česká republika 10,433
6 The Spanish Oak of La Vega (Španielsky dub z

La Vega)

Španielsko 9,995
7 The Maria Lime (Lipa Mária) Holandsko 9,976
8 The Millennium Oak (Miléniový dub) Ukrajina  8,886
9 Kaņepju Oak (Dub Kanepju) Lotyšsko 8,149
10 Wrexham’s Acton Park Sweet Chestnut (Gaštan z Parku Wrexham Acton) Spojené kráľovstvo 7,180
11 Lithuania’s Patriarch Tree (Strom litovského patriarchu) Litva 6,656
12 The Viiralt’s Oak (Viiraltov dub) Estónsko 5,703
13 The Green Lady of the Krka National Park (Zelená pani z Národného parku Krka) Chorvátsko 5,690
14 An Oak That Remembers the Pálffy Family (Dub, ktorý pamätá Pálffyovcov) Slovenský republika 5,204
15 The Cedar of the Sainte-Marie college (Céder pri strednej škole Sainte-Marie) Belgicko 4,834
Celkový počet hlasov: 174,112

 

Stiahnite si obrázky stromov.

 Kontakt pre médiá:

Adam Holub, Brussels Representative: adam.holub@nap.cz; +420 777 053 722; +32 497 12 44 50

Environmental Partnership Associaton (EPA) je zoskupenie šiestich nadácií z Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, ktoré podporujú projekty zamerané na ochranu životného prostredia a aktivizujú miestne komunity. Za vyše 20 rokov svojej existencie EPA podporila tieto projekty nadačnými príspevkami v celkovej sume viac ako 10 miliónov EUR.

www.environmentalpartnership.org

Európsky strom roka je súťaž, ktorá upriamuje pozornosť na vzácnosť a dôležitosť stromov ako prírodného a kultúrneho dedičstva Európy a zároveň vyzdvihuje ich environmentálnu dôležitosť v celom ekosystéme. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, ktorý je zakorenený v životoch a v práci ľudí a komunity, ktorá strom obklopuje. www.treeoftheyear.org

 

 

                                                                     

                     

Interaktívny včelín v Nitre víťazom verejného hlasovania grantového programu Zelené oázy


Najvyššiu finančnú podporu z grantového programu Zelené oázy si tento rok odnesie víťaz verejného hlasovania – projekt BIO:VCEL:IN Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Spolu s ním bolo v hlasovaní podporených aj ďalších 7 projektov z každého kraja na Slovensku. Ďalších 16 projektov vybrala priamo odborná hodnotiaca komisia. Spolu bolo v tomto roku podporených 24 projektov, a to celkovou sumou 59 000 eur.

Viac ako 7 tisíc hlasov rozhodovalo o víťazovi verejného hlasovania v grantovom programe Zelené oázy. „Hlasovanie verejnosti prebiehalo počas februára na webe spoludokazemevela.sk. Do hlasovania posunula odborná komisia osem projektov, vždy jeden z každého kraja na Slovensku, ktorý si medzi sebou rozdelia sumu 21 tisíc eur. Najvyššiu priazeň od verejnosti si vyslúžila interaktívna včelnica SPU v Nitre a víťazstvom v hlasovaní si zabezpečila finančnú podporu 4500 eur,“  uviedla Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

Všetky tohtoročné projekty, ktoré komisia zaradila do hlasovania, boli podľa Nadácie Ekopolis kvalitné a majú veľký potenciál podporiť prírodný charakter krajiny. Nové miesta, ktoré vďaka nim vzniknú, budú dostupné verejnosti, aby tu ľudia mohli tráviť voľný čas, prechádzať sa, vzdelávať sa či oddychovať.

Poradie projektov v hlasovaní s grantovou podporou:

  1. BIO:VCEL:IN biodiverzita-včely-interaktivita, ukážková včelnica – Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitriansky kraj, 1576 hlasov, podpora: 4 500 eur
  2. Živý Bazén – Živý priestor o.z., Žilinský kraj, 1512 hlasov, podpora: 3 500 eur
  3. Alej Kniežaťa Laborca – Feidias, o.z., Prešovský kraj, 1279 hlasov, podpora: 3 000 eur
  4. Komunitná záhrada – Centrum Usmejsa – Úsmev pre druhých, o.z., Trnavský kraj, 730 hlasov, podpora: 2 500 eur
  5. Ekopark ZŠ Drietoma – ZŠ s MŠ Drietoma, Trenčiansky kraj, 611 hlasov, podpora: 2 250 eur
  6. Vrchná Hora – Drobný dom, Bratislavský kraj, 532 hlasov, podpora: 2 000 eur
  7. Avescentrum, prírodná záhrada vo Vtáčom raji – Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Košický kraj, 502 hlasov, podpora: 1750 eur
  8. Pozorujeme život včiel v našom ovocnom sade – Mesto Lučenec, Banskobystrický kraj, 363 hlasov, podpora: 1 500 eur

Aj v tomto roku bude Slovensko krajšie práve vďaka ľuďom, ktorí vkladajú svoj čas a úsilie do zveľaďovania svojho okolia. Miesta, ktoré takto vznikajú slúžia verejnosti, teda nám všetkým, formujú náš spoločný priestor, zlepšujú biodiverzitu a mikroklímu. Od svojho vzniku za 18 rokov program podporil viac ako 440 projektov po celom Slovensku a prerozdelil sumu viac ako milión eur,” doplnil Anton Molnár, riaditeľ komunikácie SLOVNAFT, a.s.

Zoznam všetkých podporených projektov programu Zelené oázy 2024

Grantový program Zelené oázy je spoločným projektom Nadácie Ekopolis a spoločnosti SLOVNAFT, a.s.. Už 18 rokov dáva environmentálne užitočným riešeniam na celom Slovensku šancu na realizáciu.

Viac informácií je dostupných na www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/zelene-oazy.

Dobrý sused otvára druhú grantovú výzvu


Od 4. marca do 15. apríla 2024 sa otvára druhé kolo výzvy grantového programu Dobrý sused, cez ktorý môžu občianske združenia, ale aj školy či miestne samosprávy z bratislavských mestských častí Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Petržalka a obcí Most pri Bratislave, Dunajská Lužná a Rovinka požiadať o grant. Dobrý sused podporuje nápady, ktoré zlepšia spolunažívanie a dobré medziľudské vzťahy, obohacujú kultúrny, športový alebo komunitný život a skvalitňujú verejný priestor.

„Grantový program Dobrý sused pomáha v okolí rafinérie. Spája aktívnych ľudí pri zlepšovaní komunitného života a za uplynulých päť rokov dokázal, že dobré nápady podporené grantom zlepšujú priateľské susedské vzťahy,“ hovorí riaditeľ Komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Anton Molnár.

Grantový program Dobrý sused je zameraný na podporu spolupráce aktívnych občanov, ktorá udržiava a rozvíja dobré susedské vzťahy. Jedným z cieľom programu je aj podpora spolupráce a partnerstiev samospráv, školských zariadení a občianskych združení. Za uplynulých päť rokov program podporil viac ako 60 dobrých zámerov a užitočných riešení v bratislavských mestských častiach Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice a obci Rovinka. V aktuálnom šiestom ročníku k nim pribudnú aj projekty z Petržalky, Dunajskej Lužnej a Mostu pri Bratislave.

„Najlepšie projekty si v roku 2024 a 2025 rozdelia sumu viac ako 61 tisíc eur. Uzávierka 2. kola grantovej výzvy na rok 2024 je 15. apríla 2024,“ dopĺňa Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

Viac informácií nájdete na: www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/dobry-sused awww.spoludokazemevela.sk/nase-projekty/dobry-sused

Na Slovensku vznikne unikátny Living Lab


V najbližších 2 rokoch budeme realizovať projekt Living Lab v spolupráci so SAV (Slovenská akadémia vied) – Arborétum Mlyňany a s podporou DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt).

Hlavným cieľom projektu je podporiť širšie uplatnenie postupov regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva na Slovensku. Všetky aktivity plánované v projekte sú zamerané na podporu zavádzania inovatívnych poľnohospodárskych metód, ktoré sú prospešné pre životné prostredie a zmierňujú negatívne účinky zmeny klímy.

„Prvým krokom bude zosumarizovať dostupné zahraničné a domáce odborné a vedecké informácie vhodné pre slovenské podmienky z nových odborov agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva. Tieto informácie sa budú zhromažďovať, spracovávať a ďalej šíriť prostredníctvom špecializovaného portálu www.prepodu.sk, online informačnými materiálmi a organizovaním exkurzií,“ uvádza Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Okrem vydania tlačenej a online publikácie s touto tematikou, ktorá doteraz na Slovensku absentuje, budú pre prenos informácií zorganizované exkurzie priamo v reálnych podmienkach praxe, v existujúcich agrolesníckych systémoch alebo regeneratívne obhospodarovaných poliach, či v živom laboratóriu, ktorého zriadenie je tiež jedným z cieľov tohto projektu. V rámci projektu bude publikovaných 10 informačných a vzdelávacích videí o význame agrolesníctva a regeneratívneho poľnohospodárstva.

„Vďaka projektu vznikne v Arboréte Mlyňany unikátne centrum, tzv. Living Lab. Living Lab bude jedným z prvých demonštračných centier svojho druhu na Slovensku, kde sa komplexne na jednom mieste budú uplatňovať princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva,“ dopĺňa Martin Gálik.

Viac infomácií nájdete TU.

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.