Strom roka

Cieľom ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2017

Ročník 2018

Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 16. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2018 môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Patronát nad anketou prevzal už po siedmy rok spevák Peter Lipa.

Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2018. Fotografie a príbehy stromov – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018 a postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Novinkou tohto ročníka sú:

  • fotografické súťaže,
  • zorganizovanie odborného semináru spojeného s ukážkou odborného ošetrenia pre zástupcov samosprávy, úradníkov v 3 mestách.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Spôsoby nominácie

Vyplnenie elektronického formulára

Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár (preferovaný spôsob nominácie). Pri registrácii vyberte z ponuky programov "Anketa Strom roka 2018".

Papierová podoba

Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromov v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období.

Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitne, ďakujeme za pochopenie.

pred odoslaním vašej nominácie prosím skontrolujte, či:

  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2018“
ADRESA

Nadácia Ekopolis
Komenského 21
974 01 Banská Bystrica
heslo: STROM ROKA 2018

KONTAKTNÁ OSOBA

Milan Hronec
programový manažér
hronec@ekopolis.sk
048 / 47 01 095, 0911 452 457

Víťaz Strom roka 2017

Jabloň domáca (7303 hlasov)

vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m

Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov, ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

Výsledky ankety Strom roka 2017

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Jabloň domáca Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom) 7303 1
Borovica lesná Hlohovec (okres Hlohovec) 2471 2
Platan západný Sereď (okres Galanta) 2203 3
Platan východný Jelka (okres Galanta) 2055 4
Lipa veľkolistá Jabloňovce (okres Levice) 1709 5
Jabloň domáca Babinec (okres Rimavská Sobota) 1632 6
Dub letný Želiezovce (okres Levice) 1586 7
Dub letný Kráľovce-Krnišov (okres Krupina) 1532 8
Dub cerový Pozba (okres Nové Zámky) 1263 9
Gaštan jedlý Hradište (okres Poltár) 963 10
Jelša lepkavá Uňatín (okres Krupina) 429 11
Topoľ osikový – Osika Sedliská (okres Vranov nad Topľou) 224 12

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.