Strom roka

Cieľom ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Peter Lipa je patrónom 15. ročníka ankety Strom roka.

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2017

Stromy majú svoj nenahraditeľný význam v živote človeka. Poskytujú nám potešenie, oddych, ochranu a často aj psychické zázemie, pričom od nás nič nepožadujú, snáď len trocha rešpektu, tolerancie a citu. Práve preto si zaslúžia našu pozornosť, starostlivosť a ochranu. Mnohí z nás majú vo svojom okolí svoj obľúbený strom, ku ktorému majú blízky vzťah. Ak má tento strom výnimočné vlastnosti a chcete, aby sa o ňom dozvedeli viacerí, môžete ho nominovať do 15. ročníka ankety Strom roka.

Svoj obľúbený strom do ankety môžu prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie do 14. mája 2017.

Spôsob nominácie (strom môžete nominovať 3 rôznymi spôsobmi):

1) Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár a do príloh vložíte vyplnený nominačný hárok a fotografie, pričom  veľkosť všetkých príloh spolu z kapacitných dôvodov nesmie presiahnuť veľkosť  5 MB (preferovaný spôsob nominácie)

2) Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromu v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období.

3) Formulár je možné poslať aj elektronickou poštou na adresu hronec@ekopolis.sk, prílohy však z kapacitných dôvodov nesmú presiahnuť veľkosť 5 MB. Ak máte digitálne fotografie, ktoré tento limit presahujú, pred odoslaním ich prosím zmenšite na prípustnú veľkosť.

Žiadame vás o dodržanie maximálnych povolených limitov, preto venujte výberu fotografií ktoré nám chcete poslať náležitú pozornosť, prípadne ich pred odoslaním zmenšite na potrebnú veľkosť.

 

Komisia vyberie v máji z prihlásených stromov 12  finalistov. Fotografie a príbehy stromov – finalistov budú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne už tradične v júli na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2017. Hlasovať bude možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2017 a postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

 

ROČNÍK 2016

Víťazom ankety Strom roka 2016 sa stal platan z Budatína, ktorý získal 2 488 hlasov. Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na druhom mieste sa umiestnila lipa, ktorá rastie v Spišskom Bystrom. Tretie miesto patrí pagaštanu z Malého Cetína. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo rekordných 19 285 hlasov. Pozrite si mapu, kde všade rastú stromy z finálovej dvanástky roka 2016.  Túto mapu pre nás pripravila spoločnosť ArcGEO.

Víťazný platan z Budatína dostal odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získali peňažnú sumu 300 eur, ktorá bude použitá na ich ošetrenie. Traja nominujúci a traja hlasujúci boli odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Už druhý rok prebiehala súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Zakladná škola Radvanská z Banskej Bystrice vyzbierala rekordných 958 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na prvom mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Druhé miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur získala Základná škola Karpatská zo Žiliny. Na treťom mieste skončila Stredná priemyselná škola stavebná zo Žiliny a obdržala šek na výsadbový materiál v hodnote 100 eur.

Spôsoby nominácie

Vyplnenie elektronického formulára

Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár a do príloh vložíte vyplnený nominačný hárok a fotografie, pričom veľkosť všetkých príloh spolu z kapacitných dôvodov nesmie presiahnuť veľkosť 5 MB (preferovaný spôsob nominácie).

Papierová podoba

Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromov v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období.

Emailom

Formulár je možné poslať aj elektronickou poštou na adresu hronec@ekopolis.sk, prílohy však z kapacitných dôvodov nesmú presiahnuť veľkosť 5 MB. Ak máte digitálne fotografie, ktoré tento limit presahujú, pred odoslaním ich prosím zmenšite na prípustnú veľkosť.

Vyberte si len jeden z týchto troch spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitne, ďakujeme za pochopenie.

Info

Žiadame vás o dodržanie maximálnych povolených limitov, preto venujte výberu fotografií ktoré nám chcete poslať náležitú pozornosť, prípadne ich pred odoslaním zmenšite na potrebnú veľkosť.

pred odoslaním vašej nominácie prosím skontrolujte, či:

  • V prípade elektronickej nominácie je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB
  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2017“
  • V prípade nominácie posielanej mailom, je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB.
ADRESA

Nadácia Ekopolis
Komenského 21
974 01 Banská Bystrica
heslo: STROM ROKA 2017

KONTAKTNÁ OSOBA

Milan Hronec

programový manažér

hronec@ekopolis.sk

048 / 47 01 095, 0911 452 457

Víťaz Strom roka 2016

Platan javorolistý (2488 hlasov)

vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m

Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.

Výsledky ankety Strom roka 2016

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Platan javorolistý Budatín (okr. Žilina) 2488 1
Lipa malolistá Spišské Bystré (okr. Poprad) 2034 2
Pagaštan konský Malý Cetín (okr. Nitra) 1929 3
Lipa veľkolistá Cigeľ (okr. Prievidza) 1804 3
Vŕba biela Nižná Myšľa (okr. Košice) 1725 3
Dub cerový Šurianky (okr. Nitra) 1451 3
Lipa malolistá Smrdáky (okr. Senica) 1445 3
Čerešňa Lehota pod Vtáčnikom (okr. Prievidza) 1414 3
Hruška planá Lovčica-Trubín (okr. Žiar nad Hronom) 1386 3
Platan Tornaľa (okr. Revúca) 1299 3
Červený buk Hermanovce (okr. Prešov) 1297 3
Javor poľný Kokošovce (okr. Prešov) 1013 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.