Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2016

Stromy majú svoj nenahraditeľný význam v živote človeka. Poskytujú nám potešenie, oddych, ochranu a často aj psychické zázemie, pričom od nás nič nepožadujú, snáď len trocha rešpektu, tolerancie a citu. Práve preto si zaslúžia našu pozornosť, starostlivosť a ochranu. Mnohí z nás majú vo svojom okolí svoj obľúbený strom, ku ktorému majú blízky vzťah. Ak má tento strom výnimočné vlastnosti a chcete, aby sa o ňom dozvedeli viacerí, môžete ho nominovať do ankety Strom roka. 14. ročník ankety bol vyhlásený 22. marca 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov.

Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna z 50 prihlásených stromov 12  finalistov. Pozrite si mapu, kde všade rastú stromy z finálovej dvanástky roka 2016.  Túto mapu pre nás pripravila spoločnosť ArcGEO.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a trvalo do konca septembra 2016. Hlasovať za svoj strom mohol každý, prostredníctvom SMS správy, hlasovacieho lístka, poštou alebo priamo na www.ekopolis.sk a www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

Víťazný platan z Budatína dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá bude použitá na ich ošetrenie. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Už druhý rok prebiehala súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Zakladná škola Radvanská z Banskej Bystrice vyzbierala rekordných 958 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na prvom mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Druhé miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur získala Základná škola Karpatská zo Žiliny. Na treťom mieste skončila Stredná priemyselná škola stavebná zo Žiliny a obdržala šek na výsadbový materiál v hodnote 100 eur.

Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľneSlovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Za fotografie jednotlivých finalistov ďakujeme CimaArtPhoto.

Víťaz Strom roka 2016

Platan javorolistý (2488 hlasov)

vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m

Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.

Výsledky ankety Strom roka 2016

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Platan javorolistý Budatín (okr. Žilina) 2488 1
Lipa malolistá Spišské Bystré (okr. Poprad) 2034 2
Pagaštan konský Malý Cetín (okr. Nitra) 1929 3
Lipa veľkolistá Cigeľ (okr. Prievidza) 1804 3
Vŕba biela Nižná Myšľa (okr. Košice) 1725 3
Dub cerový Šurianky (okr. Nitra) 1451 3
Lipa malolistá Smrdáky (okr. Senica) 1445 3
Čerešňa Lehota pod Vtáčnikom (okr. Prievidza) 1414 3
Hruška planá Lovčica-Trubín (okr. Žiar nad Hronom) 1386 3
Platan Tornaľa (okr. Revúca) 1299 3
Červený buk Hermanovce (okr. Prešov) 1297 3
Javor poľný Kokošovce (okr. Prešov) 1013 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.