Strom roka

Cieľom ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.


Uzávierka nominácií je 30.september 2018.

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2017

Ročník 2018

Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 16. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2018 mohli jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Patronát nad anketou prevzal už po siedmy rok spevák Peter Lipa.

Hlasovanie

Z prihlásených stromov vybrala odborná komisia 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo už tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2018.

  • Fotografie s príbehmi stromov – finalistov, za ktoré možno hlasovať na našom webe TU.
  • Hlasovanie je ďalej možné formou hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v časopise Krásy Slovenska, alebo si ho môžte v skrátenej verzii stiahnuť TU a poslať na adresu Nadácie Ekopolis.
  • Hlasovať je možné aj formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773.
  • Alebo na sociálnej sieti Facebook v našom fotoalbume „Anketa strom roka 2018

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2018 a postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Súčasťou i tohto ročníka sú:

  • fotografické súťaže,
  • zorganizovanie odborného semináru spojeného s ukážkou odborného ošetrenia pre zástupcov samosprávy, úradníkov v 3 mestách.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Spôsoby nominácie

Vyplnenie elektronického formulára

Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár (preferovaný spôsob nominácie). Pri registrácii vyberte z ponuky programov "Anketa Strom roka 2018".

Papierová podoba

Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromov v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období.

Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitne, ďakujeme za pochopenie.

pred odoslaním vašej nominácie prosím skontrolujte, či:

  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2018“
ADRESA

Nadácia Ekopolis
Komenského 21
974 01 Banská Bystrica
heslo: STROM ROKA 2018

KONTAKTNÁ OSOBA

Milan Hronec
programový manažér
hronec@ekopolis.sk
048 / 47 01 095, 0911 452 457

Víťaz Strom roka 2017

Jabloň domáca (7303 hlasov)

vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m

Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov, ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

Výsledky ankety Strom roka 2017

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Jabloň domáca Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom) 7303 1
Borovica lesná Hlohovec (okres Hlohovec) 2471 2
Platan západný Sereď (okres Galanta) 2203 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.