Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2017

Do konca septembra 2017 môžu záujemcovia poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka  a podporiť tak jeho ošetrenie.

Cieľom ankety, ktorej 15. ročník organizuje Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom  bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna z 42 prihlásených stromov 12  finalistov.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 6. júla 2017 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2017. Hlasovať je možné formou:

  • hlasovacieho lístka,
  • sms na číslo 7773, vo formáte STROM*XX*KONTAKTNE UDAJE, kde XX je číslo z rozsahu 1 – 12. Cena spätnej SMS správy je max. 0,20 Eur s DPH. SMS hlasovanie zabezpečuje Digital Virgo, S.A.,
  • na webovej stránke www.ekopolis.sk  (podstránka Finalisti – HLASOVANIE)
  • a aj na sociálnej sieti Facebookwww.facebook.com/nadacia.ekopolis v rámci tohto fotoalbumu.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2017.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

V tomto ročníku finalistov fotografoval Martin Babarík (1975, Hrnčiarske Zalužany) – grafik, fotograf, spisovateľ. Člen Slovenského syndikátu novinárov. www.babarik.sk

Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

 

ROČNÍK 2016

Víťazom ankety Strom roka 2016 sa stal platan z Budatína, ktorý získal 2 488 hlasov. Bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na druhom mieste sa umiestnila lipa, ktorá rastie v Spišskom Bystrom. Tretie miesto patrí pagaštanu z Malého Cetína. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo rekordných 19 285 hlasov. Pozrite si mapu, kde všade rastú stromy z finálovej dvanástky roka 2016.  Túto mapu pre nás pripravila spoločnosť ArcGEO.

Víťazný platan z Budatína dostal odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získali peňažnú sumu 300 eur, ktorá bude použitá na ich ošetrenie. Traja nominujúci a traja hlasujúci boli odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Už druhý rok prebiehala súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Zakladná škola Radvanská z Banskej Bystrice vyzbierala rekordných 958 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na prvom mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Druhé miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur získala Základná škola Karpatská zo Žiliny. Na treťom mieste skončila Stredná priemyselná škola stavebná zo Žiliny a obdržala šek na výsadbový materiál v hodnote 100 eur.

Víťaz Strom roka 2016

Platan javorolistý (2488 hlasov)

vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m

Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.

Výsledky ankety Strom roka 2016

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Platan javorolistý Budatín (okr. Žilina) 2488 1
Lipa malolistá Spišské Bystré (okr. Poprad) 2034 2
Pagaštan konský Malý Cetín (okr. Nitra) 1929 3
Lipa veľkolistá Cigeľ (okr. Prievidza) 1804 3
Vŕba biela Nižná Myšľa (okr. Košice) 1725 3
Dub cerový Šurianky (okr. Nitra) 1451 3
Lipa malolistá Smrdáky (okr. Senica) 1445 3
Čerešňa Lehota pod Vtáčnikom (okr. Prievidza) 1414 3
Hruška planá Lovčica-Trubín (okr. Žiar nad Hronom) 1386 3
Platan Tornaľa (okr. Revúca) 1299 3
Červený buk Hermanovce (okr. Prešov) 1297 3
Javor poľný Kokošovce (okr. Prešov) 1013 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.