Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2021

Ročník 2021

Nadácia Ekopolis organizuje v poradí už 19. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Od 1. apríla do  30. apríla 2021 môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasleduje výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vyberie 12 finalistov ankety. Verejné hlasovanie bude spustené 1. júla 2021 a potrvá do konca septembra. Patronát nad anketou prevzal už desiaty rok spevák Peter Lipa.

 

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum , Záhradníctvo ABIES a Terrabike.

Nominácia stromov:

 • registrácia a prihlásenie stromu do ankety online na tomto linku
 • prostredníctvom nominačného formulára, ktorý zašlete na adresu našej nadácie: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 97401 Banská Bystrica, zn. Strom roka 2021. Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 2 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromu v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite  fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období. Neposielajte kópie zviazané, ani v nijakom plastovom obale!
 • prihlásenie je možné do 30. apríla 2021.
 • Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitnePred odoslaním Vašej nominácie prosím skontrolujte, či:
  • V prípade elektronickej nominácie je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB
  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (2x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2021″

Hlasovanie

Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov. O verejnom hlasovaní o víťaza ankety budeme informovať na webovej stránke a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Hlasovanie bude trvať do konca septembra 2021.

 • Fotografie s príbehmi stromov – finalistov, za ktoré možno hlasovať na našom webe, vybrať si svoj obľúbený strom môžete z bočného panelu na stránke vpravo.
 • Hlasovanie je ďalej možné formou originálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho.
 • Hlasovať je možné aj formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
 • Alebo na sociálnej sieti Facebook v našom fotoalbume.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2021 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Tento rok odmeníme ešte jednu školu Cenou poroty, ktorá záska rovnako výsadbový materiál do svojho školského areálu.

O všetkých zmenách v ankete v súvislosti s COVID-19 vás budeme informovať.

 

Víťaz Strom roka 2020

Dub letný z Drnavy / Quercus robur (5 246 hlasov)

Vek: 700 rokov Obvod: 528 cm Výška: 14 m

Prastarý dub z Malej Pešti Prastarý dub sa nachádza pri bývalom areáli slávnych Drnavských železiarní grófa Andrássyho. Práve tu sa  v 40-tych rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely slávneho Reťazového mosta „Lánchíd“ v Budapešti, za čo si obec vyslúžila prezývku „Kis Pest – Malá Pešť“. Dnes je tento krásny strom jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy, ktorý obcou prechádza a vracia návštevníkov do slávnych dôb baníctva. Dub patrí k neodmysliteľným symbolom už niekoľko generácií – stojí na starej obchodnej ceste. Zmienka o dube sa nachádza v obecnej kronike už v roku 1670. Dnes okolo neho denno-denne chodia turisti, ktorí chcú navštíviť krásy Zádieľskej tiesňavy.

Výsledky ankety Strom roka 2020

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Dub letný z Drnavy / Quercus robur Drnava, okres Rožňava, Košický kraj 5 246 1
Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos) obec Štitáre pri kostole sv. Imricha, okres Nitra, Nitriansky kraj 3191 2
Lipa malolistá (Tilia cordata) v blízkosti kultúrnej pamiatky Kalvária, obec Zákamenné, okres Námestovo, Žilinský kraj 3105 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.