Strom roka

Cieľom ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Aktuálne prebieha 17. ročník ankety.


Uzávierka nominácií je 30.september 2019.

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2017

Ročník 2019

Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 17. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2019 mohli jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Patronát nad anketou prevzal už po ôsmy rok spevák Peter Lipa.

Nominácia stromov:

 • registrácia a prihlásenie stromu do ankety online na tomto linku;
 • prostredníctvom formulára Nominačný formulár, ktorý zašlete na adresu našej nadácie: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 97401 Banská Bystrica, zn. Strom roka 2019. Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromu v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite  fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období. Neposielajte kópie zviazané, ani v nijakom plastovom obale!
 • prihlásenie je možné do konca apríla 2019.
 • Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitnePred odoslaním Vašej nominácie prosím skontrolujte, či:
  • V prípade elektronickej nominácie je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB
  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2019“

Hlasovanie

Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety začne ako tradične na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2019.

 • Fotografie s príbehmi stromov – finalistov, za ktoré možno hlasovať na našom webe, vybrať si svoj obľúbený strom môžete z bočného panelu na stránke vpravo.
 • Hlasovanie je ďalej možné formou originálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, kníhkupectve Artforum v Bratislave a na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime.
 • Hlasovať je možné aj formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773.
 • Alebo na sociálnej sieti Facebook v našom fotoalbume.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2019 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Súčasťou i tohto ročníka sú:

 • fotografická súťaž Tour de Strom, ktorá prebieha na sociálnej sieti Instagram,
 • zorganizovanie odborného semináru spojeného s ukážkou odborného ošetrenia pre zástupcov samosprávy a úradníkov v 3 mestách na Slovensku.
 • súťaž pre školy

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Spôsoby nominácie

Vyplnenie elektronického formulára

Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár (preferovaný spôsob nominácie). Pri registrácii vyberte z ponuky programov "Anketa Strom roka 2018".

Papierová podoba

Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromov v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období.

Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitne, ďakujeme za pochopenie.

pred odoslaním vašej nominácie prosím skontrolujte, či:

 • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2018“
ADRESA

Nadácia Ekopolis
Komenského 21
974 01 Banská Bystrica
heslo: STROM ROKA 2018

KONTAKTNÁ OSOBA

Milan Hronec
programový manažér
hronec@ekopolis.sk
048 / 47 01 095, 0911 452 457

Víťaz Strom roka 2018

Lipa veľkolistá (9535 hlasov)

Vek: 235 rokov Obvod: 210 cm Výška: 20 m

Na okraji chotára obce Kopčany, na tichej lúčke, stojí stará lipa a starý kostol. Navzájom sa chránia a odolávajú nástrahám počasia už viac než dvesto rokov. Kostolík sv. Margity Antiochijskej z 9. – 10. storočia je jedna z najstarších stavieb veľkomoravského obdobia na Slovensku. Lipa a kostolík tvoria pre našu krajinu typickú sakrálnu dvojicu. Lipa svojimi koreňmi chráni hroby a zabudnuté príbehy predkov tohto územia z dôb  Veľkomoravskej ríše. Šum lístia, spev vtákov a vôňa kvetov starej lipy dotvárajú neopísateľnú krásu a atmosféru tohto archeologicky a kultúrne významného miesta.

Výsledky ankety Strom roka 2018

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Lipa veľkolistá Kopčany, okr. Skalica 9535 1
Lipa malolistá Riečnica, okr. Čadca 4190 2
Magnólia Končistolistá Betliar, okr. Rožňava 984 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.