Strom roka

Cieľom ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2017

Ročník 2017

Víťazom ankety Strom roka 2017 sa stala jabloň z Bošáce a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Na druhom mieste sa umiestnila borovica, ktorá rastie v Hlohovci. Tretie miesto patrí platanu zo Serede. O poradí dvanástich stromov – finalistov rozhodlo rekordných 23 370 hlasov.

Víťazná jabloň z Bošáce dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá bude použitá na ich ošetrenie. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

V poradí už tretí rok prebiehala súťaž medzi školami, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov. Prvé tri školy získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Základná škola Radvanská z Banskej Bystrice vyzbierala rekordných 446 hlasovacích lístkov, vďaka čomu sa umiestnila na prvom mieste a získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur. Druhé miesto podporené výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur získala Materská a základná škola z obce Horné Otrokovce. Na treťom mieste skončila Základná škola J. A. Komenského zo Serede a obdržala šek na výsadbový materiál v hodnote 100 eur.

V tomto ročníku finalistov fotografoval Martin Babarík (1975, Hrnčiarske Zalužany) – grafik, fotograf, spisovateľ. Člen Slovenského syndikátu novinárov. www.babarik.sk

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Spôsoby nominácie

Vyplnenie elektronického formulára

Strom môžete do ankety najjednoduchšie prihlásiť tak, že vyplníte elektronický formulár a do príloh vložíte vyplnený nominačný hárok a fotografie, pričom veľkosť všetkých príloh spolu z kapacitných dôvodov nesmie presiahnuť veľkosť 5 MB (preferovaný spôsob nominácie).

Papierová podoba

Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromov v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období.

Emailom

Formulár je možné poslať aj elektronickou poštou na adresu hronec@ekopolis.sk, prílohy však z kapacitných dôvodov nesmú presiahnuť veľkosť 5 MB. Ak máte digitálne fotografie, ktoré tento limit presahujú, pred odoslaním ich prosím zmenšite na prípustnú veľkosť.

Vyberte si len jeden z týchto troch spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitne, ďakujeme za pochopenie.

Info

Žiadame vás o dodržanie maximálnych povolených limitov, preto venujte výberu fotografií ktoré nám chcete poslať náležitú pozornosť, prípadne ich pred odoslaním zmenšite na potrebnú veľkosť.

pred odoslaním vašej nominácie prosím skontrolujte, či:

  • V prípade elektronickej nominácie je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB
  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2017“
  • V prípade nominácie posielanej mailom, je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB.
ADRESA

Nadácia Ekopolis
Komenského 21
974 01 Banská Bystrica
heslo: STROM ROKA 2017

KONTAKTNÁ OSOBA

Milan Hronec

programový manažér

hronec@ekopolis.sk

048 / 47 01 095, 0911 452 457

Víťaz Strom roka 2017

Jabloň domáca (7303 hlasov)

vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m

Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov, ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

Výsledky ankety Strom roka 2017

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Jabloň domáca Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom) 7303 1
Borovica lesná Hlohovec (okres Hlohovec) 2471 2
Platan západný Sereď (okres Galanta) 2203 3
Platan východný Jelka (okres Galanta) 2055 4
Lipa veľkolistá Jabloňovce (okres Levice) 1709 5
Jabloň domáca Babinec (okres Rimavská Sobota) 1632 6
Dub letný Želiezovce (okres Levice) 1586 7
Dub letný Kráľovce-Krnišov (okres Krupina) 1532 8
Dub cerový Pozba (okres Nové Zámky) 1263 9
Gaštan jedlý Hradište (okres Poltár) 963 10
Jelša lepkavá Uňatín (okres Krupina) 429 11
Topoľ osikový – Osika Sedliská (okres Vranov nad Topľou) 224 12

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.