Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2022

Ročník 2022

Nadácia Ekopolis v roku 2022 organizuje v poradí už 20. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Počas apríla môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasleduje výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vyberie 12 finalistov ankety. Verejné hlasovanie bude spustené 1. júla 2022 a potrvá do konca septembra. Patronát nad anketou prevzal už jedenásty rok spevák Peter Lipa.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum , Záhradníctvo ABIESTerrabike a Zares.

Ako prebieha nominácia stromov?

 • registrácia a prihlásenie obľúbeného stromu do ankety prebieha online cez registračný formulár na tomto linku, túto formu registrácie uprednostňujeme. 🙂
 • nominovať strom do ankety môžete aj predpísaného nominačného hárku, ktorý vyplníte, vytlačíte a poštou zašlete na adresu našej nadácie: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 97401 Banská Bystrica, zn. Strom roka 2022. Vyplnený nominačný formulár pošlete len v JEDNEJ KÓPII a priložíte k nej 3-5 fotografií/obrázkov stromu. (Pokiaľ je to možné, pošlite fotografie/ obrázky stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období. Neposielajte prosím nomináciu v nijakom plastovom obale.)
 • prihlásenie je možné do 3. mája 2022.
 • Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám, prosím, nominácie duplicitne.

Ako prebieha hlasovanie verejnosti?

 • Zo všetkých nominovaných stromov vyberie porota 12  finalistov, ktorých zverejníme v deň začiatku hlasovania, teda 1. júla 2022.
 • Hlasovanie trvá od 1.júla do 30.septembra 2022.
 • Hlasovanie je možné 4 spôsobmi:
  • hlasovanie na webe: svojho favorita vyberiete v ponuke vpravo, váš hlas bude overený vďaka e-mailu, ktorý pri hlasovaní zadávate.
  • originálny hlasovací lístok: ten nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho. Počet vytlačených hlasovacích lístkov je obmedzený.
  • formou SMS správy: a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
  • Facebook hlasovanie: hlasovať sa dá na sociálnej sieti Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2022“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu.
 • V rámci hlasovania prebieha počas septembra aj samostatná súťaž pre školy. Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze. 

 

Aká odmena čaká na víťazov?

 • Po sčítaní všetkých hlasov sa v októbri uskutoční slávnostné vyhodnotenie. Strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2022 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka.
 • Prvé 3 víťazné stromy získajú dar – odborné ošetrenie v hodnote 300 eur.
 • V rámci ankety odmeníme nominujúcich i hlasujúcich knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.
 • Odmenené budú aj školy v samostatnej sprievodnej súťaži – získať môžu výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 650 eur.

 

 

Víťaz Strom roka 2021

Buk lesný - previsnutý, Starý Smokovec (4833 hlasov)

Vek stromu: 70 rokov, Obvod kmeňa: 250 cm, Výška stromu: 13 m

Tatranský dáždnik Doposiaľ sa nikomu nepodarilo presne zistiť, kto a prečo tento strom zasadil. Pravdepodobne sa tak stalo v 50.rokoch vďaka študenti na čele s Bohdanom Wagnerom zo Záhradníckej školy v Ledniciach na Morave v rámci projektu ,,Veľké upratovanie“. A odkedy v centre Starého Smokovca vyrástla nevšedne šikmá budova Horskej záchrannej služby, ocitol sa strom pod ochrannými krídlami všetkých jej členov. Záchranári dokonca strom zachránili pred výrubom. I keď ide o najbežnejší strom Európy, vo Vysokých Tatrách z neho nájdeme veľmi málo kusov. Takýto krásne previsnutý je však len jeden a preto ho právom Tatranci označujú za dominantu či symbol Starého Smokovca.

Výsledky ankety Strom roka 2021

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Buk lesný - previsnutý, Starý Smokovec Starý Smokovec, okres Poprad, Prešovský kraj 4833 1
Dub letný, Giraltovce V Giraltovciach pri dome kultúry, okres Svidník, Prešovský kraj 3806 2
Katalpa bignóniovitá, Hnúšťa Mariássova záhrada v Hnúšti, okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj 3600 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.