Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2016

Stromy majú svoj nenahraditeľný význam v živote človeka. Poskytujú nám potešenie, oddych, ochranu a často aj psychické zázemie, pričom od nás nič nepožadujú, snáď len trocha rešpektu, tolerancie a citu. Práve preto si zaslúžia našu pozornosť, starostlivosť a ochranu. Mnohí z nás majú vo svojom okolí svoj obľúbený strom, ku ktorému majú blízky vzťah. Ak má tento strom výnimočné vlastnosti a chcete, aby sa o ňom dozvedeli viacerí, môžete ho nominovať do ankety Strom roka. 14. ročník ankety bol vyhlásený 22. marca 2016 pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov.

Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna z 50 prihlásených stromov 12  finalistov.

Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začne 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2016.

Hlasovať je možné nasledovnými formami:

  1. zaslaním hlasovacieho lístka – vyplnený hlasovací lístok doručte na adresu: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01 Banská Bystrica, Zn: Strom roka 2016;
  2. zaslaním sms na číslo 7773, vo formáte STROM*XX*KONTAKTNE UDAJE, kde XX je číslo z rozsahu 1 – 12. Cena spätnej SMS správy je max. 0,20 Eur s DPH. SMS hlasovanie zabezpečuje Digital Virgo, S.A.,
  3. na webovej stránke www.ekopolis.sk v časti STROM ROKA – FINALISTI; zadať svoj hlas môžete priamo na stránke konkrétnych stromov, kde sa nachádzajú aj fotografie a príbehy stromov;
  4. na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Víťazný strom  bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Hlavnými partnermi ankety sú Nadácia Slovenskej sporiteľneSlovenská agentúra životného prostredia. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES.

Za fotografie jednotlivých finalistov ďakujeme CimaArtPhoto .

Víťaz Strom roka 2015

Hruška ružová (3092 hlasov)

vek: 200 rokov, obvod: 231 cm, výška: 14 m

Ružová hruška (Ružovka) je typickou miestnou starou odrodou, ktorá rastie len v tomto regióne, jej výskyt nebol inde zistený. Jedinec je solitérny strom s krásnym habitusom a zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života. Ovocinárske produkty – pálenka a sušené ovocie sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

Výsledky ankety Strom roka 2015

P.č. Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
1 Hruška ružová obec Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) 3092 1
2 Dub letný obec Tomášikovo (okr. Galanta) 3036 2
3 Platan Západný mesto Stupava (okr. Malacky) 1117 3
4 Jaseň Štíhly obec Liptovské revúce (okr. Ružomberok) 1103 4
5 Lipa malolistá obec Dolné Dubové (okr. Trnava) 766 5
6 Lipa veľkolistá obec Malatiná (okr. Dolný Kubín) 715 6
7 Brest horský obec Bešeňová (okr. Ružomberok) 638 7
8 Lipa malolistá obec Uhrovec (okr. Bánovce nad Bebravou) 633 8
9 Jabloň domáca mesto Hriňová (okr. Detva) 500 9
10 Pagaštan konský obec Smižany (okr. Spišská Nová Ves) 470 10
11 Jelša lepkavá obec Slatinka (okr. Zvolen) 447 11
12 Brest hrabolistý mesto Snina (okr. Snina) 353 12

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.