Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2020

Ročník 2020

Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 18. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do konca apríla 2020 môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie prihlasovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Patronát nad anketou prevzal už po deviaty rok spevák Peter Lipa.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum , Záhradníctvo ABIES a Terrabike.

Nominácia stromov:

 • registrácia a prihlásenie stromu do ankety online na tomto linku
 • prostredníctvom nominačného formulára, ktorý zašlete na adresu našej nadácie: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 97401 Banská Bystrica, zn. Strom roka 2020. Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 3 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromu v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite  fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období. Neposielajte kópie zviazané, ani v nijakom plastovom obale!
 • prihlásenie je možné do konca apríla 2020.
 • Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitnePred odoslaním Vašej nominácie prosím skontrolujte, či:
  • V prípade elektronickej nominácie je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB
  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (3x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2020″

Hlasovanie

Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov. O verejnom hlasovaní o víťaza ankety budeme informovať na webovej stránke a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Hlasovanie bude trvať do konca septembra 2020.

 • Fotografie s príbehmi stromov – finalistov, za ktoré možno hlasovať na našom webe, vybrať si svoj obľúbený strom môžete z bočného panelu na stránke vpravo.
 • Hlasovanie je ďalej možné formou originálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, kníhkupectve Artforum v Bratislave a na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime.
 • Hlasovať je možné aj formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773.
 • Alebo na sociálnej sieti Facebook v našom fotoalbume.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2020 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur. Tento rok odmeníme ešte jednu školu Cenou poroty, ktorá záska rovnako výsadbový materiál do svojho školského areálu.

O všetkých zmenách v ankete v súvislosti s COVID-19 vás budeme informovať.

 

Víťaz Strom roka 2019

Oskoruša domáca / Jarabina oskorušová (Sorbus domestica) (6 710 hlasov)

Približný vek: 250 rokov, Obvod kmeňa: 295 cm, Výška stromu: 14 m

Oskoruša bola vysadená pravdepodobne ešte za čias Márie Terézie. Pre jej mohutnosť a dlhovekosť ju využívali ako hraničný strom medzi chotármi a neskôr aj ako signalizátor dobrej polohy pre výsadbu ovocia. Strom ešte stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru, ktoré dozrievajú v polovici októbra. Oskoruše sú v tomto kraji zriedkavé, tajomné a vzácne. Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty. Je však výzvou aj pre ďalšie generácie, aby existujúce stromy zachránili a objavili ďalšie, na ktoré sa už takmer zabudlo.

Výsledky ankety Strom roka 2019

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Oskoruša domáca / Jarabina oskorušová (Sorbus domestica) Uzovská Panica, miestna časť Lapoňa, okres Rimavská Sobota 6 710 1
Vŕba cintorínska /smutná (Sepulcralis Tristis) Dubnica nad Váhom, medzi ulicou Bottovou a K Váhu, okres Ilava 6 048 2
Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum) Areál Kaštieľa Dolná Krupá, okres Trnava 4 258 3

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.