Strom roka

Priznám sa, najradšej mám lipu. Košatú lipu, slovanského typu.

Peter Lipa
Spevák a hudobník

Patrón ankety Strom roka 2021

Ročník 2021

Nadácia Ekopolis organizuje v poradí už 19. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Od 1. apríla do  30. apríla 2021 môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasleduje výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vyberie 12 finalistov ankety. Verejné hlasovanie bude spustené 1. júla 2021 a potrvá do konca septembra. Patronát nad anketou prevzal už desiaty rok spevák Peter Lipa.

 

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum , Záhradníctvo ABIES a Terrabike.

Nominácia stromov:

 • registrácia a prihlásenie stromu do ankety online na tomto linku
 • prostredníctvom nominačného formulára, ktorý zašlete na adresu našej nadácie: Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 97401 Banská Bystrica, zn. Strom roka 2021. Vyplnený papierový nominačný formulár pošlete spolu v 2 KÓPIÁCH a priložíte k nim 3-5 fotografií stromu v papierovej podobe. Pokiaľ je to možné, pošlite  fotografie stromu z rôznych uhlov pohľadu, príp. z rôznych vegetačných období. Neposielajte kópie zviazané, ani v nijakom plastovom obale!
 • prihlásenie je možné do 30. apríla 2021.
 • Vyberte si len jeden z týchto spôsobov a neposielajte nám prosím nominácie duplicitnePred odoslaním Vašej nominácie prosím skontrolujte, či:
  • V prípade elektronickej nominácie je max. veľkosť všetkých príloh spolu 5 MB
  • V prípade papierovej nominácie obálka obsahuje: formulár (2x), fotografie (3-5 ks), označenie „Strom roka 2021″

Hlasovanie

Z prihlásených stromov vyberie odborná komisia 12  finalistov. O verejnom hlasovaní o víťaza ankety budeme informovať na webovej stránke a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Hlasovanie bude trvať do konca septembra 2021.

 • Fotografie s príbehmi stromov – finalistov, za ktoré možno hlasovať na našom webe, vybrať si svoj obľúbený strom môžete z bočného panelu na stránke vpravo.
 • Hlasovanie je ďalej možné formou originálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho.
 • Hlasovať je možné aj formou SMS a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
 • Alebo na sociálnej sieti Facebook v našom fotoalbume.

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2021 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka. Víťazný strom dostane súčasne finančný dar vo výške 300 eur, ktorý môže byť použitý na dendrologický posudok, odborné ošetrenie, či úpravu okolia. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Odmenené budú aj školy v samostatnej sprievodnej súťaži – získať môžu výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 650 eur.

O všetkých zmenách v ankete v súvislosti s COVID-19 vás budeme informovať.

 

Víťaz Strom roka 2021

Buk lesný - previsnutý, Starý Smokovec (4833 hlasov)

Vek stromu: 70 rokov, Obvod kmeňa: 250 cm, Výška stromu: 13 m

Tatranský dáždnik Doposiaľ sa nikomu nepodarilo presne zistiť, kto a prečo tento strom zasadil. Pravdepodobne sa tak stalo v 50.rokoch vďaka študenti na čele s Bohdanom Wagnerom zo Záhradníckej školy v Ledniciach na Morave v rámci projektu ,,Veľké upratovanie“. A odkedy v centre Starého Smokovca vyrástla nevšedne šikmá budova Horskej záchrannej služby, ocitol sa strom pod ochrannými krídlami všetkých jej členov. Záchranári dokonca strom zachránili pred výrubom. I keď ide o najbežnejší strom Európy, vo Vysokých Tatrách z neho nájdeme veľmi málo kusov. Takýto krásne previsnutý je však len jeden a preto ho právom Tatranci označujú za dominantu či symbol Starého Smokovca.

Výsledky ankety Strom roka 2021

Názov stromu Lokalita Počet hlasov Umiestnenie
Buk lesný - previsnutý, Starý Smokovec Starý Smokovec, okres Poprad, Prešovský kraj 4833 1
Dub letný, Giraltovce V Giraltovciach pri dome kultúry, okres Svidník, Prešovský kraj 3806 2
Katalpa bignóniovitá, Hnúšťa Mariássova záhrada v Hnúšti, okres Rimavská Sobota, Banskobystrický kraj 3600 3
Lipa veľkolistá, Necpaly 2645 4
Lipa malolistá, Mokrý Háj 1875 5
Orech čierny, Ruské Pekľany 1238 6
Lipa veľkolistá, Slovenská Ľupča 1190 7
Jelša Lepkavá, Vajnory 866 8
Hruška planá, Poltár 813 9
Čerešňa vtáčia, Sklené huty 622 10
Lipa malolistá, Trnava 607 11
Lipa veľkolistá, Osada Grunik v Javorníkoch 521 12

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.