Minulé ročníky

2017 - Jabloň domáca (Malus domestica)

 • lokalita: Bošáca (okr. Nové Mesto nad Váhom) 
 • vek: 120 rokov, obvod: 251 cm, výška: 13 m
 • Prastará jabloň je pamiatkou na potulných sadárov, ktorí už nie sú medzi nami, no ich stromy rastú a dokonca plodia aj po viac ako sto rokoch. Jabloň sa nachádza na kraji cesty a tak okoloidúcich potešuje jarným kvetom, letným tieňom a jablkami, ktoré v pivnici vydržia až do ďalšieho leta. Ide o málo známu a veľmi vzácnu zabudnutú regionálnu odrodu. Strom je dnes krásnym torzom a má udivujúcu vnútornú vitalitu, neustále nahrádza životom stratené časti a sila výhonkov naznačuje, že ich bude ešte dlho vystierať k oblohe. Keď usadneme do jej tieňa, môžeme sa od nej učiť, že ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

2016 - Platan javorolistý (Platanus hispanica)

 • lokalita: Budatín, park pri Budatínskom hrade (okr. Žilina)
 • vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m
 • Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol  Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany - rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.
   

2015 - Ružová hruška (Ružovka)

 • lokalita: Bošáca -  Zabudišová, (okr. Trenčín)
 • približný vek: 200  rokov, obvod: 231 cm, výška: 14m
 • Ružová hruška alebo skrátene Ružovka je typickou miestnou starou odrodou hrušky, ktorá rastie v Bošáci, v Zabudišovej a Novej Bošáci. Jej výskyt v iných lokalitách na Slovensku ani v Českej republike nebol zistený, o jej existencii sa nepíše ani v starých pomológiách. Zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov  mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života. Má nezvyčajne krásny vzhľad a robí radosť okoloidúcim turistom  prichádzajúcim do Zabudišovej zo susednej Ivanovskej doliny. Hruška je v čase kvitnutia lákadlom pre včely a poskytuje domov rôznym vtákom. Strom prešiel odborným ošetrením a každým rokom je obsypaný chutnými plodmi. Ružovka zo Zabudišovej je skutočným pokladom Bielych Karpát.
   

2014 - Moruša biela (Morus alba)

 • lokalita: Senica (okr. Senica), vek: 200 rokov, obvod: 355 cm, výška: 20 m
 • Jeden z najkrajších a najstarších stromov v Senici. Vznešená a majestátna dáma trpezlivo pozerá na svet okolo seba, ktorý sa jej pred očami neustále mení a pretvára. Seničania ju nazývajú aj majákom minulosti, ktorý na nás v tejto hektickej dobe žmurká svojim pokojom a trpezlivosťou.
     

2013 - Dub letný (Quercus robur L.)

 • lokalita: Kremnica (okres Žiar nad Hronom), vek: 350 rokov, obvod: 537 cm, výška: 21 m
 • Strom je súčasťou historickej záhrady MUDr. G.K.Zechentera a už z diaľky tvorí dominantu celej záhrady. Obyvatelia Kremnice prechovávajú k tomuto stromu veľkú úctu a hrdosť, ako k pamätníkovi a svedkovi dávnej histórie.  K tomuto 350 rokov starému stromu sa viaže kus histórie starobylého banského a minciarskeho mesta Kremnica, ale aj rôzne príbehy a spomienky miestnych obyvateľov a dodnes je tichým svedkom udalostí tohto krásneho mesta.
     

2012 - Platan javorolistý (Platanus hispanica)

 • lokalita: Komjatice - Komjatický park (okres Nové Zámky),  vek : 138 rokov, obvod kmeňa : 930 cm, výška : 28 m.
 • Komjatický platan je údajne najhrubší strom na Slovensku a jeden zo siedmich najväčších zástupcov flóry v Európe. Kedysi bol súčasťou areálu pri kaštieli, letnom sídle  Grassalkovičovcov. Ten však  bol zničený počas druhej svetovej vojny. Platan je najvýznamnejšou časťou prírodného dedičstva Komjatíc. Kvôli svojej grandióznosti, je častým maliarskym námetom. Maľovaný obraz časti stromu v životnej veľkosti zdobí aj vstupné priestory základnej školy.

2011 - Lipa malolistá (Tilia cordata Miller)

 • lokalita:  Lipany (okres Sabinov), vek : 320 rokov, výška: 23 m, obvod: 536 cm.
 • Podľa historických údajov na mieste, kde boli založené Lipany v 11. storočí, rástol posvätný staroslovanský lipový háj, ako symbol slovanstva. Tento háj bol takmer celý vyrúbaný, ostalo len posledných sedem líp. Do 16. storočia sa mesto volalo " Sedem Líp", latinsky Septemthillis, maďarsky Héthárs. Spojenie medzi Lipanmi a lipami nie je len slovnou hračkou,  ale skutočným  príbehom, hlbokým vzťahom, ktorý si uvedomí každý vnímavý návštevník tohto malebného mesta. Dodnes má mesto sedem symbolických líp vo svojom erbe. Stovky živých líp rastie priamo v meste,  ale aj v širšom okolí. Lipa pri kostole sv. Martina však patrí medzi najkrajšie a ľudia ju majú radi ako svoju “čestnú občianku mesta“.
 

2010 - Dub letný (Quercus robur)

 • lokalita: Dubinné ( Bardejov), vek : 850 rokov, obvod kmeňa: 733 cm, výška : 25 m
 • Nepochybne ide o jeden z najstarších dubov v Európe. Strom prežil mnohé úskalia, často mu išlo o život. Naposledy, keď ho vinou nezodpovedných úradníkov vyradili zo zoznamu štátom chránených stromov. Domáci veria, že po odbornom ošetrení v roku  2007 bude dub ešte dlho reprezentovať nielen svoju obec, ale aj región a krajinu, v ktorej vyrástol.
       

2009 - Topoľ čierny (Populus nigra)

 • lokalita: Bratislava – areál Ekonomickej univerzity v Petržalke, vek: 84 rokov, obvod: 430 cm, výška: 40 m
 • V lokalite, kde sa topoľ nachádza, boli vysadené stromy pre potreby remeselnej výroby korytárov, ktorí  v Petržalke žili ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Topoľ prežil urbanizáciu Petržalky a dnes je ozdobou areálu univerzity.
     

2008 - Javor horský

 • lokalita: Drietomy, výška : 22m, obvod kmeňa: 590 cm,  vek : 180 rokov
 • Javor tvorí dominantu kaštieľskeho parku v obci. V blízkej budove bola dlhé roky v prevádzke materská škôlka a pod jeho korunou sa viac ako 50 rokov hrávali deti. Aj dnes, keď už škôlku zrušili, je toto miesto vyhľadávané obyvateľmi obce a javor je prirodzenou súčasťou detského ihriska.
   

2007 - Hruška

 • Hruška rastie na starej ceste medzi zvolenským a vígľašským hradom, blízko brodu cez potok Borovianka. Jej plody, malé hrušky hniličky, sú obľúbenou pochúťkou pre srnčiu a jeleniu zver, žijúcu v blízkych kopcoch Gorovec a Chabovec.
     

2006 - Hruška planá (Pyrus pyraster

 •  Rastie v Bošáci, časť Zabudišová, okr. Nové Mesto nad Váhom
   

2004                            2003

 

 

     

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.